Łopian większy - składnik dla pięknej skóry

Łopian większy - składnik dla pięknej skóry

Łopian większy, znany jako rzep to roślina dość pospolita, często traktowana jako chwast, ale o ciekawych właściwościach kosmetycznych. W procesie technologicznym wykorzystuje się zarówno korzenie, łodygi, liście jak i nasiona. W jego składzie można znaleźć takie składniki aktywne jak inulina, siarka, kwasy fenolowe, taniny, sole potasu, śluzy, flawonoidy, witaminy A, E, C, z grupy B, proteiny, związki poliacetylenowe i olejek eteryczny. Jako składnik aktywny ma działanie antybakteryjne, wpływa na redukcję świądu skóry, przyspiesza gojenie i regenerację blizn. Ma działanie przeciwgrzybiczne. Polecany w preparatach do walki z trądzikiem, ze względu na działanie seboregulujące i bakteriobójcze.

Oprócz działania na skórę wykazuje dobroczynne właściwości dla włosów. Łopian poprzez dużą zawartość składników mineralnych dobrze odżywia cebulki włosa, przez co wpływa na redukcję ich wypadania, łamania się i kruszenia. Wpływa pozytywnie na działanie gruczołów łojowych skóry głowy, przez co zmniejsza nadmierne przetłuszczanie włosów i wspomaga niwelowanie łupieżu.

Ekstrakt z łopianu większego wspiera regenerację skóry przy dermatozach takich, jak liszajec czy łojotokowe zapalenie mieszków włosowych, a także chorób o podłożu immunologicznym i zapalnym. Dzięki temu sprawdza się jako składnik aktywny w produktach do mezoterapii igłowej, a także w kosmetykach profesjonalnych. Jest coraz bardziej cenionym surowcem, szczególnie że uprawa go w naszej strefie klimatycznej jest bardzo prosta. Ze względu na swoje właściwości łopian bardzo dobrze sprawdzi się w mgiełkach i produktach tonizujących do przemywania.

Kosmetolog Marta Majszyk-Świątek

Powrót do blogu