Przejdź do treści

📦 Darmowa dostawa od 150 zł

🕛 Zamówienia złożone do 12:00 realizujemy tego samego dnia

Koszyk

SKŁADNIKI AKTYWNE

ŚLUZ ŚLIMAKA

Jeden z najbardziej cenionych surowców w kosmetyce. Stanowi remedium na większość problemów skórnych, więc jego popularność jest w pełni uzasadniona. Wyróżniamy dwa rodzaje śluzu: limozynę i kryptozynę. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są właściwości kryptozyny. 

Za unikalne działanie śluzu odpowiada jego wartościowy skład w którym znajdziemy m.in.: alantoinę, kolagen, elastynę, kwas glikolowy, antyoksydanty, proteiny, peptydy przeciwdrobnoustrojowe oraz witaminy A, D i E. Każdy z tych składników dobroczynnie wpływa na stan i wygląd naszej skóry. Alantoina przyspiesza odbudowę naskórka oraz działa kojąco i regenerująco. Kolagen i elastyna odpowiadają za gęstość, jędrność i elastyczność skóry oraz spłycają zmarszczki. Kwas glikolowy z kolei, intensywnie wiąże wodę w naskórku oraz wspomaga leczenie trądziku.

Śluz ślimaka odpowiada nie tylko za widoczną na pierwszy rzut oka poprawę wyglądu skóry, ale inicjuje również wewnętrzne procesy jej odbudowy. Udowodniono, że wpływa na proliferację fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego) i keratynocytów (komórek odpowiedzialnych za produkcję keratyny). Dzięki temu, komórki mogą przemieszczać się z obszaru tkanki nieuszkodzonej w kierunku uszkodzonej, co umożliwia szybszy i efektywniejszy proces gojenia ran.

Ponadto śluz ślimaka działa nawilżająco, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Posiada właściwości kojące i łagodzi podrażnienie skóry wywołane m.in. łuszczeniem, świądem czy przesuszeniem. Śluz ślimaka pomaga również w walce ze stanami zapalnymi skóry, dlatego bardzo często wykorzystywany jest w trakcie leczenia trądziku (zarówno pospolitego jak i różowatego).To jednak nie wszystko, bo kompozycja składników aktywnych zawartych w tym surowcu wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe. Śluz ślimaka zwiększa liczbę włókien kolagenowych typu I i III oraz włókien elastycznych i retikulinowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność naszej skóry, a tym samym jej młody wygląd.

Zobacz nasze kosmetyki ze śluzem ślimaka w sklepie internetowym. Zapraszamy do zakupu.

 

ALANTOINA

Składnik od wielu lat wykorzystywany w lecznictwie oraz posiadający szerokie zastosowanie w kosmetyce. Alantoina jest znana przede wszystkim jako środek wspomagający gojenie ran, ponieważ stymuluje wzrost zdrowej tkanki. Jest pochodną kwasu moczowego, pozyskiwanego z korzeni takich roślin jak kasztanowiec, soja czy pszenica.

Skutecznie zapobiega wdaniu się zakażenia i może być stosowana bezpośrednio na ranę. Jest także polecana do leczenia oparzeń, ponieważ skutecznie zmniejsza ból i uczucie dyskomfortu.

Alantoina przyspiesza odnowę naskórka i płaszcza hydrolipowego, dlatego przynosi ulgę podrażnionej i odwodnionej skórze. Sprawdzi się doskonale w codziennej pielęgnacji, jak i w szczególnych sytuacjach, gdyż pobudza skórę do regeneracji. Skutecznie przywraca również równowagę cerze przesuszonej po terapii antytrądzikowej.

Alnatoina, ze względu na swoje właściwości łagodzące jest wykorzystywana w kosmetykach stosowanych po opalaniu oraz w tych przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. Posiada także silne właściwości nawilżające, dlatego stosuje się ją w takich schorzeniach jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry

Składnik ten przynosi również ukojenie podrażnionej skórze. Zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi pieczenie. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry podrażnionej detergentami. Alantoina stosowana jest także w celu redukcji różnego rodzaju blizn, zarówno tych świeżo powstałych, jak i już zasklepionych. Pomaga je spłycić i zmniejszyć ich widoczność.

Jako że alantoina działa również przeciwzapalnie i antybakteryjnie, to polecana jest w pielęgnacji skóry trądzikowej. Dodatkowo nie zatyka porów i nie obciąża skóry oraz pomaga rozjaśnić przebarwienia.

Co najważniejsze, składnik ten jest w pełni bezpieczny i bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Wymienione wyżej korzyści płynące ze stosowania alantoiny są naprawdę imponujące, dlatego też warto sięgnąć po kosmetyki zawierające ten składnik i przekonać się o jego korzyściach na własnej skórze.

 

WITAMINA E

Ma właściwości przeciwstarzeniowe. Lista zalet Witaminy E jest o wiele dłuższa i znajdziemy ją w wielu produktach do pielęgnacji twarzy.  Witamina E jest silnym antyutleniaczem, dzięki temu stanowi jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków przeciwstarzeniowych.

Neutralizuje także działanie wolnych rodników, przez co skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry. Zmniejsza również widoczność bruzd i zmarszczek.

Witamina E bardzo dobrze nawilża skórę nie tylko na jej powierzchni, ale i w głębszych warstwach. Ponadto wzmacnia i odżywia cerę, nadając jej zdrowy i promienny wygląd. Rozjaśnia przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu oraz wyrównuje koloryt skóry. Chroni ją także przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dodatkowo, witamina E poprawia jędrność i elastyczność skóry. Ponadto zapobiega utracie wody z naskórka. Łagodzi podrażnienie i pieczenie wywołane zbyt długą ekspozycją skóry na promienie słoneczne.

Witamina E szybko regeneruje skórę po różnego rodzaju zabiegach czy kuracjach dermatologicznych. Może być stosowana w przypadku każdego typu cery. Jest jednak szczególnie polecana dla osób posiadających suchą, szorstką, wrażliwą i wiotką skórę.

Witamina E posiada wszechstronne działanie i pomaga w utrzymaniu zdrowia i pięknego wyglądu naszej cery. Co najważniejsze, jest bardzo dobrze wchłaniana i tolerowana przez skórę, dzięki czemu jej stosowanie przynosi wiele korzyści.

 

MASŁO Z NASION KAKAOWCA

Nazywane także tłuszczem lub olejem kakaowym. Jest bogate w witaminy, antyutleniacze oraz kwasy tłuszczowe. Pozyskuje się je z ziaren kakaowca, które zawierają aż 50% tłuszczu. Składnik ten, ze względu na swoje unikalne właściwości z powodzeniem wykorzystywany jest w kosmetyce.


Masło kakaowe wykazuje wysoką biozgodność z ludzką skórą, dlatego też jego stosowanie jest bardzo bezpieczne i nie alergenne. W składzie masła z nasion kakaowca znajdziemy witaminy, mikroelementy (potas, magnez, wapno, żelazo) oraz antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników. Składnik ten stymuluje również produkcję kolagenu.

Dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy, masło z nasion kakaowca opóźnia procesy starzenia się skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Ponadto pomaga w redukcji przebarwień, blizn i rozstępów oraz wygładza i ujędrnia skórę.

Warto wspomnieć, że masło z nasion kakaowca jest silnym emolientem, który natłuszcza, chroni i nawilża skórę. Zmniejsza również odparowanie wody własnej z naskórka. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Przyspiesza także proces opalania i ujednolica nabytą opaleniznę.

Masło z nasion kakaowca z powodzeniem może być wykorzystywane u osób posiadających cerę trądzikową, łuszczycę, egzemę czy inne stany zapalne. Przynosi bowiem uczucie ukojenia i łagodzi nieprzyjemne odczucia, występujące przy tych schorzeniach.

Jak widać, składnik ten posiada uniwersalne właściwości, dlatego też znajdziemy go w różnego rodzaju kosmetykach do pielęgnacji

 

OLIWA Z OLIWEK

Wyjątkowe właściwości oliwy z oliwek są znane od wielu lat. Składnik ten z powodzeniem może wzbogacać nie tylko naszą kuchnię, ale i codzienną pielęgnację twarzy, ciała i włosów. Zalety jego stosowania są na tyle uniwersalne, że każdy z nas może z nich skorzystać.

 

 

Za unikalne właściwości oliwy z oliwek odpowiada jej bogaty skład. Znajdziemy w nim m.in. kwas oleinowy, kwas linolowy, polifenole oraz witaminy A, B, C, E i F. Oliwa z oliwek składa się w 99% z lipidów. Jej profil lipidowy jest bardzo zbliżony do składu skóry, dlatego też jest przez nią bardzo dobrze tolerowana.

Oliwa z oliwek doskonale zmiękcza i natłuszcza skórę oraz chroni ją przed utratą wilgoci. Ponadto wzmacnia naturalną barierę lipidową naskórka oraz koi podrażnienia i zaczerwienienia. Doskonale radzi sobie z szorstką i zrogowaciałą skórą, przywracając jej miękkość i nawilżenie. Kosmetyki zawierające oliwę z oliwek mają również właściwości ujędrniające. Składnik ten jest dobrze tolerowany przez wszystkie typy cery.

Oliwa z oliwek pomaga w walce z trądzikiem i łagodzi stany zapalne. Doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji bardzo wymagającej, wrażliwej czy alergicznej skóry. Jej stosowanie jest bezpieczne nawet w przypadku najmłodszych. Oliwa z oliwek jest także wykorzystywana w leczeniu atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Pomaga w gojeniu ran i oparzeń, przyspieszając procesy regeneracji. Chroni także przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Warto jeszcze wspomnieć, że oliwa z oliwek stanowi cenny składnik kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej. Opóźnia bowiem proces starzenia się skóry i wygładza istniejące zmarszczki oraz wyrównuje koloryt.

Pod wpływem oliwy z oliwek nasza skóra stanie się jędrna, gładka i odżywiona. Składnik ten może być stosowany samodzielnie, ale równie dobrze sprawdzą się kosmetyki zawierające jego odpowiednią ilość w swoim składzie. Warto korzystać z dobrodziejstwa jakie niesie ze sobą oliwa z oliwek, aby cieszyć się zdrową, gładką i odżywioną skórą.

 

WITAMINA PP

Inne nazwy Witamina B3 i niacyna. Witamina PP bardzo dobrze przenika do głębszych warstw skóry - pomaga niwelować wypryski, zaczerwienienia i stany zapalne. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i syntezy kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka i elastyczna.



Witamina B3 to bardzo dobrze przebadany składnik, który jest bezpieczny dla naszego organizmu. Jej regularne stosowanie sprawia, że skóra jest gładka, nawilżona i pełna blasku. Witamina B3 działa wygładzająco i rewitalizująco. Dzięki niej skóra wygląda na świeżą i wypoczętą.

Witamina B3 hamuje także działanie wolnych rodników i chroni skórę przed promieniowaniem UV. Stanowi cenny składnik wielu kremów z filtrem słonecznym. Ponadto sprawia, że cera jest bardziej odporna na działanie innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Sprawdzi się w przypadku pielęgnacji suchej i wrażliwej cery, ponieważ wzmacnia barierę hydrolipidową skóry i zapobiega jej przesuszaniu.

Wpływa również na wyrównanie kolorytu oraz przeciwdziała szarzeniu skóry i powstawaniu przebarwień. Przyspiesza proces gojenia stanów zapalnych i ran wywołanych np. otarciem czy poparzeniem. Reguluje proces odnowy naskórka. Pomaga w walce z przebarwieniami. Składnik ten ze względu na swoje właściwości regenerujące jest polecany do odbudowy różnego rodzaju uszkodzeń skóry.

Ponadto Witamina B3 wspomaga walkę z trądzikiem pospolitym. Ogranicza nadmierną produkcję sebum, zmniejsza widoczność porów i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Doskonale sprawdzi się także w przypadku trądziku różowatego oraz łuszczycy.

Kosmetyki zawierające witaminę B3 skutecznie poprawiają wygląd i kondycję skóry. Warto więc sięgać po produkty zawierające ten składnik, niezależnie od wieku i kondycji naszej cery, gdyż jego zalety są uniwersalne.

EKSTRAKT Z KORZENIA LUKRECJI

W korzeniu lukrecji gładkiej znajduje się ponad 400 substancji chemicznych, wśród których na szczególną uwagę zasługują flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne, kwas glicyretynowy oraz saponiny.

Związki te posiadają szerokie zastosowanie pielęgnacyjne. Zwłaszcza kwas glicyretynowy, który bardzo dobrze wiąże wodę w skórze, przez co stanowi składnik kosmetków głęboko nawilżających. Jednym z najważniejszych składników pochodzących z korzenia lukrecji jest również glabradyna, która stymuluje proces melanogenezy w skórze i zapobiega powstawaniu przebarwień. Przez co ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej jest popularnym składnikiem kosmetyków wybielających i rozjaśniających cerę.

Ekstrakt z korzenia Lukrecji gładkiej jest również antyoksydantem, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się skóry. Ponadto skutecznie wyrównuje jej koloryt. Składniki pochodzące z korzenia lukrecji gładkiej działają wygładzająco i rozświetlająco. Ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej neutralizuje działanie wolnych rodników i przeciwdziała fotostarzeniu skóry.

Składniki pochodzące z Lukrecji działają również przeciwbakteryjnie i oczyszczająco, dlatego wyciąg z jej korzenia zawiera duża część kosmetyków przeciwtrądzikowych. Pomaga on również w ograniczeniu nadmiernego wydzielania sebum i w redukcji blizn potrądzikowych.

Ponadto ekstrakt z korzenia Lukrecji gładkiej chroni naskórek przed utratą wody, zmiękcza, nawilża i łagodzi. Znajduje więc zastosowanie przy cerze wrażliwej i podrażnionej. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wspomaga leczenie zmian atopowych i łuszczycy.

 

OLEJ Z PESTEK WINOGRON

Cenne właściwości olejów mogą poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci. Warto wybierać oleje nierafinowane i zimnotłoczone, ponieważ posiadają one najlepsze właściwości. Spośród wielu rodzajów olejów, na szczególną uwagę zasługuje olej z pestek winogron, który wzbogaca receptury kosmetyków naturalnych.


Olej z pestek winogron posiada niezwykle wartościowy skład, którego ponad 90 % stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe oraz flawonoidy i polifenole. Dodatkowo, znajdziemy w nim antyoksydanty, witaminę E czy lecytynę. Dzięki zawartości tych składników, olej z pestek winogron skutecznie chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.

Posiada również właściwości łagodzące, wspomaga regenerację i opóźnia proces starzenia się skóry. Doskonale ją nawilża, natłuszcza oraz tonizuje i pozwala zachować jej zdrowy wygląd. Olej z pestek winogron jest doskonale wchłaniany i tolerowany przez skórę. Dzięki swojej lekkości nie pozostawia na niej nieprzyjemnie tłustej warstwy, dlatego jego stosowanie jest bardzo komfortowe. Olej z pestek winogron nie jest komodogenny, dlatego też może być stosowany także przez osoby z cerą mieszaną i trądzikową.

Olej z pestek winogron doskonale sprawdza się w pielęgnacji twarzy. Działając antybakteryjnie i zapobiegając zapychaniu się porów - skutecznie pomaga w walce z trądzikiem. Cerze suchej zapewnia ukojenie i nawilżenie oraz zmniejsza uczucie napięcia. Doskonale sprawdzi się także w pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ ujędrnia, odżywia i uelastycznia. Olej z pestek winogron wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry i zapobiega powstawaniu tzw. ,,pajączków’’.

Składnik ten doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom zapewnia jej zdrowy i młody wygląd oraz pomaga w walce ze stanami zapalnymi i pierwszymi oznakami starzenia. Olej z pestek winogron, tak jak inne oleje roślinne to jeden z najcenniejszych składników naturalnych po jaki możemy sięgnąć w trosce o naszą skórę.



OLEJ MAKADAMIA

Jeden z najlepszych olejów roślinnych, jaki możemy wykorzystać w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Zawiera składniki o cennych właściwościach. Posiada wyjątkową biozgodność z ludzką skórą, dlatego też stanowi popularny składnik kosmetyków naturalnych. Z jego pomocą nawilżysz, zregenerujesz i ujędrnisz swoją skórę.

Skład oleju z nasion makadamii jest naprawdę wyjątkowy. Posiada on kwas palmitynowy, który jest silnym przeciwutleniaczem i opóźnia proces starzenia się skóry. A także działający regenerująco i nawilżająco kwas oleinowy i kwas linolowy, który przywraca skórze naturalną barierę ochronną i pozwala na zachowanie jej odpowiedniej kondycji. Olej makadamia jest również bogaty w witaminy A, E oraz B - korzystnie wpływające na stan naszej cery i poprawiające jej wygląd.

Olej makadamia nawilża i odżywia skórę oraz zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się. Działa również antybakteryjnie i łagodzi stany zapalne. Dzięki zawartości naturalnego filtra przeciwsłonecznego, chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. W przeciwieństwie do wielu innych olejów posiada lekką konsystencję, dzięki czemu nie zapycha i nie obciąża skóry. Jest doskonale tolerowany, nawet przez skłonną do podrażnień wrażliwą cerę. Z powodzeniem może być stosowany w leczeniu blizn, poparzeń, a nawet trądziku.

Olej z nasion makadamii jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ przyczynia się do poprawy struktury skóry i jej zagęszczenia. Ponadto intensywnie regeneruje i wspomaga leczenie blizn, ran, zmian zapalnych czy oparzeń słonecznych. Jak widać składnik ten posiada naprawdę szeroki wachlarz zastosowań, dlatego warto wprowadzić go do swojej codziennej pielęgnacji.



KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w kosmetyce. Stanowi kluczowy środek w walce ze starzeniem się skóry. Kwas hialuronowy znajduje się w wielu elementach ludzkiego organizmu, ale największe jego ilości zawiera nasza skóra, co zapewnia jej sprężystość i elastyczność. 

 

Niestety z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego, znajdującego się w skórze maleje i traci ona zdolność do wiązania wody oraz staje się bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie zmarszczek. Na szczęście istnieje wiele sposobów na dostarczenie większej ilości kwasu hialuronowego do skóry m.in. poprzez jej odpowiednią pielęgnację. Z racji tego, że kwas hialuronowy stanowi składnik naszego organizmu, jest on bardzo dobrze przez niego tolerowany, co zmniejsza ryzyko alergii oraz podrażnień podczas jego stosowania.

Kwas hialuronowy stosowany w produktach kosmetycznych, może również posiadać różne masy cząsteczkowe, co wpływa na jego przenikalność przez barierę warstwy rogowej i właściwości. Kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy tworzy na powierzchni skóry film, zapobiegający ucieczce wody oraz zwiększa przepuszczalność, gładkość i elastyczność naskórka. Z kolei z pomocą odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych kwas niskocząsteczkowy wnika w warstwę rogową skóry i działa nawilżająco, a kwas o ultra niskiej masie cząsteczkowej przenika do jeszcze głębszych warstw skórnych, co sprawia, że w sposób trwały wiąże wilgoć.

Dzięki swoim zdolnościom do przechowywania wody, kwas hialuronowy można porównać do gąbki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody, zapewniając naszej skórze doskonałe nawilżenie. Kwas hialuronowy posiada również funkcje naprawcze, dzięki czemu przywraca suchej i uszkodzonej skórze jej naturalną równowagę.

Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy wygładzają powierzchnię skóry oraz poprawiają jej elastyczność. Przyspieszają również procesy regeneracyjne oraz spłycają blizny i zmarszczki. Wpływają także niezwykle korzystnie na ogólną kondycję skóry, sprawiając że jest ona bardziej gładka, świeża i napięta. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mogą być stosowane nie tylko niezależnie od wieku, ale również od pory roku. Zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i letnim przeciwdziałają przesuszeniu skóry i szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy powinny stanowić podstawę każdej rutyny pielęgnacyjnej.

 

NAGIETEK LEKARSKI

Nagietek lekarski jest rośliną miododajną, bogatą w substancje czynne. Pozyskiwany z jego żółtopomarańczowych kwiatów nektar jest wykorzystywany m.in. w ziołolecznictwie i kosmetyce.





Wyjątkowe właściwości tej rośliny znane już były tysiące lat temu i wciąż cieszą się dużą popularnością. Nagietek lekarski to źródło wielu cennych substancji. Zawiera m.in. glikozydy, flawonoidy, fitosterole, sole mineralne i kwasy organiczne. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i bakteriostatyczne.

Doskonale sprawdza się jako środek przyspieszający gojenie ran i leczenie podrażnień skóry. Wykorzystując kwiaty nagietka, możemy samodzielnie przygotować różnego rodzaju domowe olejki, peelingi czy płukanki i cieszyć się ich dobroczynnym działaniem. 

Nagietek doskonale sprawdza się w pielęgnacji twarzy i ciała. Z racji tego że przynosi ukojenie i regenerację, polecany jest zwłaszcza osobom z suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Korzystnie wpływa także na cerę problematyczną, ponieważ oczyszcza pory, działa ściągająco, łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza proces bliznowacenia i gojenia zmian trądzikowych.

Ekstrakt z nagietka znajduje się również w kosmetykach przeciwsłonecznych. Ze względu na swoje cenne substancje aktywne, nagietek doskonale pielęgnuje naszą skórę, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia i chroniąc przed podrażnieniami. Jego regularne stosowanie zapobiega również przedwczesnemu starzeniu się skóry. 

PANTENOL

Pantenol jest jedną z substancji stanowiących witaminę B5 w organizmie, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. W kosmetykach odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, włosów i paznokci, poprzez wiązanie wody w naskórku i keratynie włosa.

 

 

Dzięki tak dobrej kompatybilności ze skórą bardzo dobrze łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia występujące na skórze. Stosowany jest często w przypadku oparzeń słonecznych lub termicznych, przynosząc ulgę, ukojenie, a także szybką regenerację.

Pantenol jest surowcem, który można w kosmetykach stosować bez ograniczeń. Jego przeciwzapalne, łagodzące, i silnie nawilżające właściwości pozwalają tworzyć produkty przeznaczone do cer wrażliwych, nadwrażliwych czy bardzo reaktywnych, z różnego rodzaju dermatozami. Jest także składnikiem bezpiecznym dla dzieci i kobiet w ciąży. Bardzo często wykorzystuje się go w kosmetykach profesjonalnych spotykanych w gabinetach kosmetycznych.

Agresywne zabiegi, które dość mocno naruszają barierę hydrolipidową skóry, dzięki pantenolowi mogą szybciej ją zregenerować, a także dogłębnie nawilżyć i wygładzić. Składnik ten bardzo często znajdziemy w maskach i produktach łagodzących stosowanych po zabiegach naruszających zewnętrzne warstwy naskórka (peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy mezoterapie).

Pantenol zastosowany na skórę daje uczucie przyjemnego, delikatnego chłodu, łagodzi uczucie pieczenia, swędzenia, dyskomfortu na skórze, a dodatkowo po zregenerowaniu pozostawia ją gładką, sprężystą i lekko rozświetloną. W zestawieniu z innymi składnikami aktywnymi np. ekstraktami roślinnymi, witaminami, mikro i makroelementami daje skórze pełen wachlarz składników odżywczych i regenerujących wpływających pozytywnie na jej kondycję.

Poprzez silne właściwości nawilżające pozwala również opóźniać procesy starzenia się skóry i powstawania widocznych zmarszczek, co przekłada się na zdrowy i promienny wygląd. Bardzo często stosuje się go w produktach do pielęgnacji okolic oczu.

ŁOPIAN WIĘKSZY

Łopian większy to roślina często traktowana jak chwast. W procesie technologicznym wykorzystuje się zarówno korzenie, łodygi, liście jak i nasiona. W jego składzie można znaleźć takie składniki aktywne jak inulina, siarka, kwasy fenolowe, taniny, sole potasu, śluzy, flawonoidy, witaminy A, E, C, z grupy B, proteiny, związki poliacetylenowe i olejek eteryczny.

Jako składnik aktywny ma działanie antybakteryjne, wpływa na redukcję świądu skóry, przyspiesza gojenie i regenerację blizn. Ma działanie przeciwgrzybiczne. Polecany w preparatach do walki z trądzikiem, ze względu na działanie seboregulujące i bakteriobójcze.

Oprócz działania na skórę wykazuje dobroczynne właściwości dla włosów. Łopian poprzez dużą zawartość składników mineralnych dobrze odżywia cebulki włosa, przez co wpływa na redukcję ich wypadania, łamania się i kruszenia. Wpływa pozytywnie na działanie gruczołów łojowych skóry głowy, przez co zmniejsza nadmierne przetłuszczanie włosów i wspomaga niwelowanie łupieżu.

Ekstrakt z łopianu większego wspiera regenerację skóry przy dermatozach takich, jak liszajec czy łojotokowe zapalenie mieszków włosowych, a także chorób o podłożu immunologicznym i zapalnym. Dzięki temu sprawdza się jako składnik aktywny w produktach do mezoterapii igłowej, a także w kosmetykach profesjonalnych. Jest coraz bardziej cenionym surowcem, szczególnie że uprawa go w naszej strefie klimatycznej jest bardzo prosta. Ze względu na swoje właściwości łopian bardzo dobrze sprawdzi się w mgiełkach i produktach tonizujących do przemywania.

WĄKROTA AZJATYCKA

Wąkrota azjatycka zawiera dużą ilość składników aktywnych wpływających pozytywnie na skórę całego ciała. Substancje pozyskuje się z całej rośliny, czyli zarówno z korzeni, łodyg, liści jak i kwiatów i nasion.

 

 

W kosmetykach wykorzystuje się głównie saponiny, z których najbardziej znane i przebadane są azjatykozyd oraz madekasozyd. Oprócz nich Wąkrota azjatycka zawiera duże ilości garbników, flawonoidów, fitosteroli, związków kumarynowych, aminokwasów, żywic, witamin A, E, C, K, magnezu oraz olejków eterycznych. Bogactwo składu potwierdza, jak duży wachlarz możliwości posiada ta roślina.

Wspomniany madekasozyd ma bardzo dobre właściwości przeciwzapalne i łagodzące, szczególnie, gdy skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak np. zanieczyszczenia i detergenty. Pobudza on komórki skóry do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu następuje szybka regeneracja i odbudowa. Wykazano, że świetnie sprawdzi się przy skórach atopowych, w produktach dla dzieci i kobiet w ciąży, szczególnie z suchą i reaktywną skórą, a także w kosmetykach mających na celu działanie ochronne. Dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo i przy problemach z wypadaniem włosów.

Azjatykozyd to glikozyd, którego zwykle jest najwięcej w roślinie. Oprócz właściwości podobnych do madekasozydu może działać antybakteryjnie i przeciwobrzękowo. Wspiera procesy regeneracyjne w procesach zachodzących przy gojeniu blizn. Dzięki temu znajduje zastosowanie w produktach wspomagających gojenie ran, oparzeń czy drobnych ran. W kosmetykach najczęściej można spotkać go jako substancja aktywna w produktach przeciw rozstępom, przeciwtrądzikowych oraz przeciwstarzeniowych, a także do skór z trądzikiem różowatym i wysokowrażliwych. Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej daje szerokie spektrum działania na skórę, na różnych jej poziomach jednocześnie, co pomaga uzyskać jeszcze lepsze rezultaty w pielęgnacji.

 

ALOES

Aloes jest rośliną należącą do grupy sukulentów co oznacza, że może on przetrwać bez wody przez wiele tygodni, ponieważ posiada zdolność do magazynowania jej w swoich liściach. Miąższ, który się w nich znajduje jest najcenniejszą częścią aloesu.

 

Jak wiele innych roślin, aloes stosowany był już w czasach starożytnych np. przy leczeniu oparzeń. Obecnie w kosmetyce najczęściej wykorzystywany jest aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Roślina ta składa się z wielu drogocennych składników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie oraz wygląd. Są to m.in. witaminy: A, C i E, enzymy tj. amylaza, lipaza czy bradykinaza oraz minerały, wśród których znajdziemy wapń, chrom czy selen. To jednak nie wszystko, ponieważ aloes stanowi również cenne źródło cukrów, aminokwasów oraz sterydów roślinnych.

Jak zatem wykorzystywane jest bogactwo tych niezwykłych składników? Aloes znalazł szerokie zastosowanie w produkcji żywności, preparatów leczniczych oraz produktów kosmetycznych. Te ostatnie chyba w największym stopniu przyczyniły się do niesłabnącej popularności wspomnianej rośliny. Wyciąg z liści aloesu posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne. Kosmetyki, które go zawierają mogą być zatem stosowane niezależnie od wieku i stanu naszej skóry.

Dzięki dużej zawartości wody, aloes doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. Znajdujący się w tej roślinie kwas salicylowy niweluje stany zapalne. Roślina ta wykorzystywana jest również w tych kosmetykach, które mają za zadanie opóźnić procesy starzenia się skóry. Aloes podnosi bowiem poziom kolagenu, co przekłada się na lepszy wygląd cery dojrzałej. Posiada on również właściwości ochronne w zetknięciu z takimi szkodliwymi zjawiskami jak promieniowanie UV czy smog. Kosmetyki zawierające aloes są szczególnie polecane dla osób zmagających się z trądzikiem, ponieważ ekstrakt z tej rośliny wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Preparaty przeciwtrądzikowe na bazie aloesu są niezwykle skuteczne i nie podrażniają skóry. 

Niezwykłe w aloesie jest to, że wcale nie musimy kupować produktów z jego zawartością, aby przekonać się o skutecznym działaniu tej rośliny. Aloes może być bowiem z powodzeniem hodowany i wykorzystywany w warunkach domowych. Aby pozyskać cenny miąższ, wystarczy jedynie przełamać liście rośliny, a następnie samodzielnie wykonać różnego rodzaju preparaty. Dla tych z nas, dla których wizja takiego domowego kosmetycznego przedsięwzięcia wydaje się być zbyt pracochłonna i skomplikowana, pozostaje skorzystanie z szerokiej gamy produktów, zawierających ekstrakt z aloesu. Czasami nawet lepiej pozostawić tę kwestię ekspertom, którzy doskonale wiedzą jak pozyskiwać dany składnik i w jakich konfiguracjach można zintensyfikować jego działanie.