Uciążliwe plamki i przebarwienia

Uciążliwe plamki i przebarwienia

W tym roku, zima zawitała do nas z przytupem. Kiedy temperatury za oknem spadają, z przyjemnością wracamy więc wspomnieniami do okresu wakacji, po którym z pewnością zachowaliśmy wiele pamiątek. Są jednak takie pamiątki, o których niektórzy z nas chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Należą do nich nieestetyczne zmiany na skórze w postaci plamek i przebarwień - powstałych wskutek promieniowania UV. Problem ten jest dla większości z nas bardzo wstydliwy, dlatego staramy się go jak najlepiej zatuszować. Sposobów na to jest wiele np. kamuflujące ubrania czy gruba warstwa makijażu. Na szczęście istnieją również skuteczne metody na całkowite pozbycie się przebarwień lub znaczne zmniejszenie ich widoczności.

Czym są przebarwienia i skąd się biorą na naszej skórze?

Przebarwienia są spowodowane podwyższonym poziomem melaniny. To naturalny pigment, który odpowiada za barwę skóry, włosów czy tęczówki oka. Przebarwienia mogą przybierać różne kształty i rozmiar. Z reguły są ciemniejsze od koloru naszej skóry. Powstają najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Te nieestetyczne plamy mogą pojawiać się na twarzy, dekolcie czy ramionach. Kolejną przyczyną powstawania przebarwień są zmiany hormonalne. Często występują u kobiet w ciąży, stosujących terapię hormonalną czy przyjmujących środki antykoncepcyjne. Nieestetyczne przebarwienia to również ślady po stanach zapalnych, objawiających się na naszej skórze w postaci trądziku czy łuszczycy.

Jak możemy zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Przede wszystkim jeśli lubimy się opalać, róbmy to z umiarem. Wybierajmy na to porę popołudniową, kiedy promienie słońca nie są już tak intensywne. Podstawą bezpiecznego opalania i zapobiegania powstawaniu przebawrień jest stosowanie kremów z filtrem SPF. Warto również zwrócić uwagę na to, aby podczas opalania nie używać pewnych produktów, które zawierają substancje fotouczulające. Są to zioła (np. dziurawiec), niektóre leki (np. antybiotyki), kosmetyki z alkoholem czy perfumy.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Zredukowanie powstałych już plam i przebarwień zależy od ich rozmiarów i stopnia intensywności. Przebarwienia zmniejszają się po pewnym czasie i jest to kwestia indywidualna. Jeśli zmiany na skórze są małe, można próbować domowych sposobów na ich rozjaśnienie. Proces redukcji przebarwień można przyspieszyć, stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji twarzy. Jednym z nich są kosmetyki z witaminą C oraz witaminą PP (B3). Kremy zawierające witaminę PP świetnie wyrównują pigmentację skóry oraz poprawiają jej zdolności regeneracyjne.

Skutecznym sposobem w walce z przebarwieniami jest również stosowanie produktów zawierających kwasy AHA (np. glikolowy, mlekowy) czy BHA (salicylowy). Substancje te rozjaśniają różnego rodzaju przebarwienia. Kosmetyki zawierające ekstrakt ze śluzu ślimaka, dzięki zawartości m.in. wspomnianego kwasu glikolowego, przyczyniają się do znacznej redukcji przebarwień. Po ich zastosowaniu poprawia się także koloryt naszej skóry.

Kolejny składnik, który wykazuje podobne działanie, to lukrecja gładka, która działa wybielająco. Dzięki regularnemu stosowaniu produktów zawierających ekstrakt z tej rośliny, zapobiegamy powstawaniu plam i przebarwień. Lukrecja gładka wspomaga także leczenie zmian atopowych oraz łuszczycy. Dodatkowo jest świetnym antyoksydantem.

Redukcja przebarwień w gabinecie kosmetycznym

W celu redukcji przebarwień można również zdecydować się na odpowiednie leczenie w gabinecie kosmetycznym. Dzięki zabiegom laseroterapii zmiany skórne zwalczymy światłem o wysokiej energii. Peelingi chemiczne stosowane są po to, aby doprowadzić do kontrolowanego uszkodzenia skóry, tak aby pozbyć się konkretnych defektów. Zabiegi te złuszczają naskórek i stymulują skórę do regeneracji. Nieprzyjemne efekty pozabiegowe w postaci podrażnienia, świetnie złagodzą natomiast preparaty z dużą zawartością śluzu ślimaka. Zawarte w nim składniki aktywne wspomagają szybką odnowę skóry i jednocześnie zapewniają jej nawilżenie.

W większości przypadków przebarwienia nie są niebezpieczne. Stanowią jednak problem natury estetycznej. Przebarwienia mogą stać się źródłem kompleksów i problemów z akceptacją własnego wyglądu. Pamiętajmy, że walka z przebarwieniami jest znacznie trudniejsza, niż zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego tak ważne jest, żeby przez cały rok odpowiednio chronić swoją skórę.

Powrót do blogu