Naturalne kosmetyki: chwilowa moda, czy powrót do korzeni

Naturalne kosmetyki: chwilowa moda, czy powrót do korzeni

Chęć bycia piękną to pragnienie towarzyszące wszystkim kobietom na przestrzeni wieków. Od niepamiętnych czasów starały się one dążyć do wymarzonego wizerunku, dbając o dobrą kondycję skóry i włosów, by jak najdłużej zachować zdrowy i promienny wygląd. Stosowały do pielęgnacji ciała wszystko to, co je otaczało, a więc np. drogocenne olejki roślinne oraz minerały. W ten sposób powstawały pierwsze kosmetyki pochodzenia naturalnego.

Składniki znane i stosowane od lat

Bazą kosmetyków, które stosujemy obecnie, są składniki naturalne - znane i wykorzystywane od tysięcy lat. Po dziś dzień używamy przecież pumeksu, celem ścierania zrogowaciałego naskórka, czy stosujemy wonne olejki, aby pielęgnować twarz i ciało. Używanie wszelkiego rodzaju pachnideł i malowanie skóry henną, to nadal podstawowe rytuały kosmetyczne znane i stosowane od wieków, które zostały zaczerpnięte wprost z natury.

Popularną także dziś rośliną, mającą wielokierunkowe zastosowanie w licznych kulturach starożytnego świata jest aloes. Polecany był na wiele schorzeń, a jego działanie uznawane było wręcz za mistyczne. Z biegiem czasu drogocenne właściwości aloesu zaczęto wykorzystywać również w kosmetyce. Nefretete i Kleopatra - egipskie królowe, uznawane po dziś dzień za wzór piękności, pielęgnowały skórę, stosując tę magiczną roślinę. W dzisiejszej kosmetyce aloes stosowany jest m.in. do walki z procesem starzenia się skóry, gdyż doskonale pobudza procesy regeneracji naskórka. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, intensywnie nawilża i łagodzi.

Sekrety urody starożytnych piękności

Kleopatrze przyznaje się również autorstwo pierwszego peelingu z naturalnych składników, w celu poprawy kondycji włosów. Z kolei by zachować piękną cerę, Egipska królowa, również używała do jej pielęgnacji składników pochodzenia naturalnego - łupin kozieradki i oliwy z oliwek, albowiem ta stanowi bogate źródło antyoksydantów, regeneruje skórę oraz doskonale ją nawilża. Popularne dziś peelingi twarzy i ciała, także znane już były w starożytności. Greckie i rzymskie kobiety smarowały ciało oliwą z oliwek, pocierając je piaskiem. Ze względu na bogatą zawartość witamin oraz minerałów, oliwa z oliwek była więc często stosowanym składnikiem wielu kosmetyków. Zapewniała doskonałe odżywienie i nawilżenie skóry oraz stymulowała ją do regeneracji.

Ponadczasowa moc natury

Pomimo upływu lat, kobiety wciąż poszukują kosmetyków opartych na naturalnych składnikach. Ekstrakty z rumianku czy nagietka lekarskiego nadal cieszą się dużą popularnością we współczesnej kosmetyce. Bogactwo ich składników, mające dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie, jak i urodę stanowi o tym, że  często uznaje się je za najcenniejsze rośliny lecznicze. W starożytności rośliny te stosowano do wspomagania procesu gojenia zmian zapalnych. Dlatego po dziś dzień używane są w kosmetykach, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo ich stosowanie łagodzi, odżywia i poprawia jędrność skóry. Polecane są w szczególności do skóry alergicznej i wrażliwej. Są składnikami różnego rodzaju kosmetyków: kremów, toników, maseczek, balsamów, płynów do higieny intymnej, produktów do pielęgnacji włosów, jak również kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt i dzieci. Współcześnie to doskonale przebadane i bardzo dobrze znane składniki.

Dążenie do pielęgnacji skóry w sposób jak najbardziej naturalny, a tym samym pozostanie piękną, zadbaną i zdrową na długi czas to uniwersalne marzenie wielu kobiet, niezależnie od czasów w których żyją. Aby to osiągnąć, od wieków zgłębiały więc tajemnicę idealnego wyglądu i eksperymentowały z darami natury. Dzięki temu, współcześnie możemy korzystać ze stworzonych przez nie receptur i rytuałów pielęgnacyjnych. Starożytne piękności nadal uznawane są za ideał kobiecego piękna, a korzystały jedynie z dobrodziejstw natury i bazowały na zdobytych doświadczeniach. Nic więc dziwnego że współczesne kobiety mając do wyboru unowocześnioną lub naturalną pielęgnację, częściej wybierają to, co znane i stosowane od zamierzchłych czasów. Naturalne kosmetyki pozwalają nam w pewien sposób powrócić do korzeni i nadal stanowią doskonały sposób na zadbanie o swój wygląd zewnętrzny.

Powrót do blogu